Zespół jelita drażliwego- objawy i sposób leczenia.

Jednym z najczęściej spotykanych schorzeń czynnościowych jelit jest obecnie zespół jelita drażliwego. Dotyczy zwykle osób pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Dwa razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Schorzenie to nie zagraża życiu, ale jest dość kłopotliwe. Dodatkowo jest ono raczej trudne do jednoznacznego rozpoznania. Zespół jelita drażliwego daje raczej niecharakterystyczne objawy, które można skojarzyć z wieloma innymi dolegliwościami.

Objawy, które mogą świadczyć o tym schorzeniu, są przede wszystkim częste bóle brzucha, regularne, wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Co bardzo istotne- dolegliwości te czasem znikają po wypróżnieniu się, pojawiają się natomiast w sytuacjach stresowych. Utrzymują się co najmniej 3 miesiące. Związek pomiędzy stresem a zespołem jelita drażliwego jest ogromny i wykrycie jego źródeł jest podstawą do załagodzenia objawów tego schorzenia.

Można wyróżnić trzy rodzaje zespołu jelita drażliwego:

 • postać biegunkowa,

 • postać zaparciowa,

 • postać mieszana.

Według samej nazwy łatwo odgadnąć objawy i przebieg każdej z tych postaci.

O postaci biegunkowej zespołu jelita drażliwego możemy mówić wtedy, gdy dochodzi do co najmniej trzech wypróżnień dziennie. Stolec jest luźny, wodnisty, a potrzeba wypróżnienia się przychodzi nagle.

Postać zaparciowa to przeciwieństwo biegunkowej. Do wypróżnień dochodzi mniej niż trzy razy w tygodniu.

Postać mieszana to naprzemienne biegunki i zaparcia. Bardzo charakterystyczny natomiast dla zespołu jelita drażliwego jest ból brzucha. Umiejscawia się on zwykle po lewej stronie jamy brzusznej. Wielu chorych zauważa, że przechodzi lub znacznie zmniejsza intensywność po wypróżnieniu się. Może być stały, może nawracać, różna jest także skala jego intensywności. Bardzo często ból ten nasila się po posiłkach. Nie występuje jednak w nocy, co jest cechą wspólną dla wszystkich postaci tego schorzenia.

Poza bólem brzucha i zaburzaniami w wypróżnianiu jest także kilka innych objawów zespołu jelita drażliwego, do których zalicza się uczucie przelewania w brzuchu, wrażenie niepełnego wypróżnienia się, częstsze oddawanie moczu. W razie zauważenie takich właśnie objawów należy koniecznie udać się do lekarza. Sam zespół jelita drażliwego nie jest niebezpieczny dla życia pacjenta. Jest po prostu dość uciążliwy i często uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a także znacznie zmniejsza komfort życia i pogarsza samopoczucie.

Za główną przyczynę tej dolegliwości uznaje się tryb życia, a zwłaszcza tak powszechny dziś stres. Takie sytuacje, jak kłótnia z szefem, problemy finansowe, choroba dziecka, a nawet drobniejsze, jak mała usterka, spóźnienie się na spotkanie, mogą powodować szereg dolegliwości. Niektórzy przed wyjściem z domu np. na egzamin kilkakrotnie odwiedzają toaletę. Niektórzy dostają biegunek. Objawy są dość indywidualne. Ich wspólnym czynnikiem jest natomiast przyczyna, czyli w tym wypadku właśnie stres.

Nieodpowiednie odżywianie się także może być przyczyną zespołu jelita drażliwego. Nieregularne, ale bardzo duże posiłki, jedzenie fast-foodów- to zachowania dosyć często spotykane, które w znacznej mierze przyczyniają się do rozwoju tego schorzenia.

Do pozostałych przyczyn zaliczyć można ponadto:

 • hamowanie wypróżnień, co dotyczy osób niechcących korzystać z toalet w innych miejscach niż własny dom,

 • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej,

 • nadmierne stosowanie środków przeczyszczających,

 • nieprawidłowa dieta, zbyt dużo węglowodanów, mała ilość zdrowych tłuszczy, zbyt duża ilość słodyczy, potraw ciężkostrawnych, smażonych itd.

W leczeniu zespołu jelita drażliwego niezbędna jest oczywiście zmiana trybu życia. Bez radykalnych zmian praktycznie żadna walka nie ma większego sensu.

W pierwszej kolejności należy postawić na zdrową dietę. Powinno się zjadać 5 mniejszych, lekkostrawnych posiłków dziennie. Najlepiej, jeśli będziemy je zjadać spokojnie, na siedząco, bez pośpiechu. Powinny być to posiłki gotowane na parze lub pieczone bez tłuszczu, lekkie i zdrowe.

Produkty w diecie należy wybierać zależnie od postaci omawianego schorzenia. W przypadku biegunek należy postawić na produkty działające zapierająco, czyli:

 • jogurt naturalny i kefir,

 • warzywa korzeniowe- marchew, pietruszka, a także sałata czy cykoria,

 • ryż, gotowane ziemniaki, drobne kasze,

 • pszenne pieczywo,

 • chude mięso i ryby,

 • kakao na wodzie, czerwone, wytrawne wino.

Unikać należy natomiast wszelkich produktów działających rozwalniająco, przeczyszczająco, a zatem takich, które są raczej polecane w przypadku postaci zaparciowej:

 • surowe warzywa,

 • suszone śliwki, morele, rodzynki,

 • płatki zbożowe, otręby owsiane, siemię lniane,

 • makaron razowy, pieczywo razowe, grube kasze,

 • wywary z ziół,

 • produkty z dużą zawartością błonnika.

Przy okazji warto oczywiście wprowadzić w życie wszystkie zdrowe zasady dotyczące diety i zdrowego trybu życia w ogóle. Codzienna aktywność fizyczna, nawet niewielka, ale regularna na pewno pomoże.

Ponieważ to stres jest zwykle przyczyną zespołu jelita drażliwego, warto poszukać jego przyczyny. Tu najlepiej sprawdzi się dobra psychoterapia. Przede wszystkim jednak w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza ogólnego, który skieruje na wszelkie niezbędne badania.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes