Zastosowanie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona, inaczej wodorowęglan sodu jest tanim i powszechnie używanym produktem. Znajdziemy ją przede wszystkim w kuchni, ale tak naprawdę przydaje się w całym domu. Niewiele osób wie, że ten niepozorny proszek ma przeogromne zastosowania, o które na pewno wielu by go nie podejrzewało.

Z pewnością ogromnym atutem sody oczyszczonej jest fakt, iż jest one zupełnie nieszkodliwa, nietoksyczna. Nie wywołuje reakcji alergicznych, jej stosowanie nie ma żadnych skutków ubocznych. A przy tym wszystkim jest bardzo skuteczna, co na pewno potwierdzi wiele osób.

Producenci zasypują nas nowymi, podobno bezpiecznymi i skutecznymi środkami czystości. W przeciętnej łazience butelek z wszelaką chemią może być nawet kilkanaście. Inny środek do mycia podłóg drewnianych, inny do paneli, do dywanów, wykładzin, okien, do prania, do płukania, do armatury itd. Środki te mają piękny zapach, ładnie się prezentują, a co więcej, niemało kosztują. Na środki czystości wydajemy naprawdę dużo. Tymczasem niepozbawione są one wielu wad. Nie ma co ukrywać, współczesne środki czyszczące to praktycznie sama chemia. U wielu osób wywołują reakcje alergiczne, a przy okazji spływają do kanalizacji, zanieczyszczając środowisko.

Jeśli zatem chcemy być bardziej ekologiczni i ekonomiczni, możemy wszystkie te kolorowe butelki zastąpić właściwie jednym środkiem. Jest nim właśnie soda oczyszczona. Ma ona ogromne zastosowanie właśnie w domu.

Sprzątanie.

 1. Plamy i uporczywe zapachy z dywanów można w łatwy sposób usunąć za pomocą sody. Wystarczy dane miejsce zasypać nią i tak zostawić na noc, po czym odkurzyć odkurzaczem. Jeśli plama jest świeża, należy ja jak najszybciej osuszyć, a następnie użyć sody w powyższy sposób. Soda oczyszczona skutecznie usuwa wszystkie nieprzyjemne zapachy z dywanów, jak i wszelkich tkanin, obić, tapicerek. Polecana jest zatem posiadaczom zwierząt domowych.

 2. Wszystkie powierzchnie kuchenne, kafelki na ścianie, zlew kuchenny można szybko wyczyścić. Na ściereczkę należy nasypać nieco sody i wyszorować daną powierzchnie, następnie przetrzeć na mokro.

 3. Piekarnik, przypalony garnek wyczyścimy za pomocą zawiesiny z sody i wody. Dużą ilość sody mieszamy z odrobiną zimnej wody tak, aby powstała gęsta zawiesina. Nakładamy ją na powierzchnię i zostawiamy na kilka godzin. Następnie zmywamy przy pomocy mokrej gąbki.

 4. Aby uniknąć przykrego zapachy z worka na śmieci, należy na jego spód tuż po założeniu nowego nasypać nieco sody. Równie dobrze do szafki można także włożyć pudełeczko z sodą.

 5. Zapach jedzenie z pojemników czy misek usuniemy dzięki wymyciu ich w wodzie z sodą.

 6. Pół szklanki sody w misce z wodą doskonale zastąpi każdy środek do mycia podłóg.

 7. Mieszanka sody z wodą świetnie zastąpi także płyn do mycia naczyń. Można do niej dodać także ulubiony olejek zapachowy.

 8. Pół szklanki sody oczyszczonej wsypane do rur kanalizacyjnych skutecznie usunie wydobywające się z nich „zapachy”.

 9. Soda wymieszana z wodą to świetny środek do czyszczenia sreber.

Pranie.

 1. Soda oczyszczona jest znakomitym wybielaczem. Całe opakowanie można dosypać do prania lub namaczania jasnych tkanin tuż przed praniem.

 2. Soda ma właściwości zmiękczające wodę, dlatego właśnie warto ją używać do każdego prania.

 3. Gęsta pasta z sody może usunąć tłuste plamy z ubrań. Wystarczy ją nałożyć bezpośrednio na ubranie na kilka minut przed praniem.

Kuchnia.

 1. Soda oczyszczona to znakomity, naturalne proszek do pieczenia. Kiedyś była stosowana bardzo powszechnie.

 2. W czasie gotowania soda może usunąć nieprzyjemne zapachy. W tym celu wystarczy jej pół łyżeczki wsypać do gotującej się wody.

 3. Wiele osób używa także sody do rozmiękczania mięsa. W tym celu na pół godziny należy natrzeć mięso sodą, a następnie ją spłukać.

Pielęgnacja ciała.

  1. Pasta z sody w proporcjach 3:1 to doskonały peeling oczyszczający do twarzy i ciała. Niektórzy nawet nazywają sodę domowym korundem, a taki zabieg domową mikrodermabrazją.

  2. Pół szklanki sody można także dodać do kąpieli. Oczyści ona skórę z toksyn i potu.

  3. Mieszanka sody, wody i oleju kokosowego to świetny, jak najbardziej naturalny zastępnik pasty do zębów. Soda zęby wyczyści i wybieli, olej kokosowy natomiast ochroni szkliwo przed zniszczeniem.

  4. Jeśli do szamponu do włosów dodamy odrobinę sody oczyszczonej, to znacznie lepiej oczyścimy włosy z resztek produktów do stylizacji, brudu i łoju.

  5. Soda bardzo dokładnie wyczyści także szczotki i grzebienie.

Zdrowie.

 1. Soda oczyszczona pozwoli przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku kwasicy metabolicznej. Wiele osób stosuje także sodę na tzw. zakwaszenie organizmu.

 2. Mieszanka sody oczyszczonej z cytryną świetnie poprawi funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Znacznie wspomoże trawienie.

 3. Według najnowszych badań soda oczyszczona leczy nowotwory. Trudno jednak w 100 procentach stwierdzić, że jest ona pewnym i najlepszym lekiem na tę śmiertelną chorobę. Gdyby rozwiązanie było tak proste, nie mielibyśmy przecież tylu chorych. Niemniej jednak uważa się, że regularne przyjmowanie sody oczyszczonej może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory.

Zastosowań sody oczyszczonej jest naprawdę wiele i trudno wymienić je wszystkie. Na pewno każdy zna co najmniej jedno jeszcze jej użycie czy w domu, czy też w pielęgnacji ciała i innych przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.