Trujące rośliny z polskich łąk

Portale informacyjne mówiły już wiele o przypadkach oparzeń wywołanych barszczem Sosnowskiego. Okres kwitnienia tej rośliny przypada w Polsce na czerwiec i lipiec, dlatego właśnie teraz powinniśmy być bardziej ostrożni niż zwykle.

Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego nazywany jest przez niektórych „zemsta Stalina”. Przywleczona została bowiem ze Związku Radzieckiego do Polski niedługi przed jego śmiercią. Początkowo uważano, że będzie bardzo dobrym pożywieniem dla zwierząt hodowlanych. Nie sprawdziła się jednak, ale jej nasiona zostały. Barszcz łatwo się rozsiewa, ma mocny system korzenny i tak naprawdę nie ma wielu sposobów na jego usunięcie. Według wielu naukowców i znawców tematu jedynym środkiem skutecznie zwalczającym tę roślinę jest napalm…

Barszcz jest bogaty w związki kumarynowe, które to właśnie odpowiedzialne są za reakcje alergiczne. Mogą być one różne i są tak naprawdę indywidualne dla każdego człowieka. Niektórzy będą wymagali hospitalizacji, inni „jedynie” wizyty na pogotowiu.

Aby doszło do reakcji alergicznej, wystarczy tak naprawdę jedynie kontakt ze skórą. Właściwe cała roślina jest dla nas niebezpieczna. Problematyczne jest to, że objawy mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach, dlatego czasem trudno skojarzyć je właśnie z jakąś nieznaną nam rośliną. Jeśli natomiast wiemy, że doszło do kontaktu z tą rośliną, należy skórę przemyć wodą i unikać bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ promienie słoneczne mogą wzmagać reakcję alergiczną. Po pojawieniu się wykwitów skórnych przypominających oparzenia najlepiej udać się od razu do lekarza. W skrajnych przypadkach uszkodzenia skóry są podobne do oparzeń trzeciego stopnia. W łagodniejszych natomiast rany goja się nawet kilka miesięcy i są bardzo bolesne. Na reakcje alergiczną najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, z piegami czy albinosi.

Na szczęście barszcz Sosnowskiego ma dosyć charakterystyczny wygląd. Jest to największa w Polsce roślina zielna. Osiąga wysokość nawet do 4,5 metra, a jej liście mogą mieć nawet 1 metr kwadratowy powierzchni. Do tego posiada duże, białe baldachy kwiatowe. Jeśli zatem zobaczymy tak pokaźną roślinę o białych kwiatach, nie zbliżajmy się do niej.

Barszcz Sosnowskiego to niestety nie jedyna w Polsce roślina niebezpieczna dla naszego zdrowia. Istnieje bowiem wiele gatunków, które również mogą zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

Bieluń dziędzierzawa

Bieluń dziędzierzawa

Bieluń dziędzierzawa

Bieluń dziędzierzawa

Zaliczyć do takich ziół na pewno możemy bieluń dziędzierzawę, który nazywany jest często daturą. W Polsce ma wiele potocznych nazw, takich jak cygańskie ziele czy świńska wesz. W rekach laika to roślina bardzo niebezpieczna. Bieluń jest bogaty w substancję zwaną skopolaminą. Wpływa ona bardzo negatywnie na układ nerwowy. Ogranicza czynności wegetatywne, i sprawność intelektualną. Bieluń może także spowodować halucynacje, bóle, zaburzenia oddychania. Niegdyś był dość często stosowaną trucizną. Samo już to powinno ostrzec przed jakimkolwiek z nim kontaktem.

Czworolist pospolity

Czworolist pospolity

Czworolist pospolity to kolejna trująca i dość często występująca w Polsce roślina. Znaleźć ja najczęściej możemy w lasach liściastych. Wygląd ma charakterystyczny. Cztery symetryczne listki, z których środka wyrasta łodyżka zwieńczona granatową jagodą. Zarówno owoc, jak i całą roślinę uznaje się za trującą. Owoc jest dość słodki. Zdarzały się przypadki połknięcia go przez dzieci. Do objawów zatrucia zalicza się rozszerzone źrenice, bóle głowy, zaburzenia równowagi, biegunka. Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Kąkol zwyczajny

Kąkol zwyczajny

Groźną rośliną jest także bardzo niepozornie wyglądający kąkol zwyczajny. To chwast zbożowy wyróżniający się pięknymi, fioletowymi kwiatami. Łatwo rozpoznawalny, co jest chyba jedyną zaletą. Nielubiany jest przez rolników, bo bardzo trudny do wytępienia. Pierwsze objawy zatrucia to ślinotok, drapania w gardle, biegunka. Następnie pojawiają się poważniejsze dolegliwości: skurcze, bóle i zawroty głowy, spadek tętna. W konsekwencji może dojść do śmiertelnego porażenia oddechowego.

Konwalia majowa

Konwalia majowa

Warto także wiedzieć, że trujące działanie ma konwalia. To gatunek objęty ochroną i teoretycznie nie powinniśmy mieć z nią większego kontaktu. W każdą jednak wiosnę na ulicach możemy spotkać handlarzy bukiecikami konwalii majowej.

Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko

Szalej jadowity

Szalej jadowity

Istnieje jeszcze wiele roślin trujących. Znany jest na pewno szalej jadowity, wawrzynek wilczełyko i wiele innych. Warto zapoznać się z ich wyglądem i zapamiętać, aby ustrzec się przed przykrymi dolegliwościami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.