Naturalne sposoby walki z migreną

Bardzo silny ból głowy, zwany migreną znany jest od wieków. Niegdyś na migrenę mówiono „globus”. Trwało przekonanie, że dotyka ona ludzi nadwrażliwych, neurotyków. Dzięki współczesnym badaniom możemy zdecydowanie więcej się dowiedzieć na ten temat, choć paradoksalnie nikt jeszcze nie znalazł jednego i zawsze skutecznego leku na to schorzenie.

Osoby cierpiące na migreny bardzo często spotykają się z krytyką na swój temat. Na pewno niejedna osoba usłyszała, że jak boli głowa, to trzeba wziąć tabletkę i już… Tymczasem gdyby migrena była tak prosta w leczeniu, nikt by się na nią tak nie uskarżał.

Tylko ten, kto choć raz doświadczył migreny, może zrozumieć, jak silny jest to ból. Zaczyna się zwykle od skroni lewej lub prawej, ale zawsze jednej. Potem ból jest tak silny, że boli już praktycznie cała głowa. Bardzo często pojawia się jadłowstręt, jadłowstręt, zwiększona wrażliwość na zapachy, drętwienie twarzy, nudności czy wymioty.

Problem natomiast z migreną polega na tym, że praktycznie u każdego człowieka wygląda ona inaczej. Niektórzy mają dwa razy w tygodniu kilkugodzinne migreny, inni natomiast raz w miesiącu 3-dniowe. Dotyka ona osób młodych, starszych, choć co prawda głównie kobiety. U każdego ponadto przyczyna wystąpienia migreny jest inna.

Do takich ogólnych przyczyn możemy zaliczyć:

alkohol, a zwłaszcza czerwone wino,

spaliny samochodowe,

niewystarczająca ilość snu,

stres i zmęczenie lub też wręcz przeciwnie: często się zdarza, że osoba bardzo aktywne w ciągu tygodnia, pracujące po wiele godzin dopiero w sobotę czy w niedzielę, czyli w dzień zmniejszonej aktywności dostają migreny,

pogoda, niskie ciśnienie,

hormony, miesiączka lub menopauza,

ciężkostrawne jedzenie,

duszne pomieszczenia,

upały,

czekolada,

wielogodzinne przebywanie przed telewizorem lub komputerem,

po prostu nieodpowiednia dieta,

często migrena jest dziedziczna.

Tych przyczyn jest naprawdę mnóstwo i gdyby zapytać każdą osobę z osobna, to podałaby na pewno jeszcze kilka innych.

Podobnie złożona jest sytuacja z leczeniem i zapobieganiem migrenie. Na niektórych działają leki przeciwbólowe bez recepty, na innych z kolei silne leki przepisane przez lekarza. Jeszcze na inne osoby nie działają kompletnie żadne leki i zmuszone są do przeczekania migreny w bólu.

Z racji jednak, że jest to schorzenie dość częste, chorzy szukają różnych innych dróg leczenia, również tych naturalnych. Na nie szczególnie warto zwrócić uwagę. Jak wiemy, większość ziół nie wywołuje skutków ubocznych, a jeśli jest szansa, że pomogą, kiedy inne środki nie potrafią, to dlaczego nie spróbować.

Przede wszystkim w trakcie migreny warto stosować zioła uspokajające, wyciszające, nieco „rozweselające”, takie jak melisa, waleriana, szyszki chmielu czy dziurawiec. Na pewno pomogą łatwiej znieść ten wielogodzinny ból.

Na pojawiające się w trakcie migreny nudności warto pić herbatę z imbirem, który bardzo skutecznie przeciwdziała wymiotom.

W Niemczech i w wielu innych krajach zachodnich bardziej popularnym niż w Polsce środkiem jest złocień maruna. Warto zapytać w sklepie zielarskim o tabletki właśnie z tym zielem. Należy brać je profilaktycznie, codziennie i w dość dużych ilościach. Znaleźć można historie wielu osób, które przez lata męczyły się z uporczywymi migrenami i właśnie złocień pozwolił im na całkowite pozbycie się problemu. Złocień maruna nazywany jest „średniowieczną aspiryną”. Polscy badacze potwierdzają dobroczynne działanie tej rośliny, dzięki czemu możemy mieć nadzieję na zwiększenie jej dostępności oraz spopularyzowanie takiej metody leczenia migreny.

Jeszcze mniej popularną rośliną, która także może leczyć migreny jest gynostemma, czyli ziele nieśmiertelności. Według przeprowadzonych badań regularne stosowanie tej rośliny zmniejsza częstotliwość występowania migren o prawie 80 proc.

Niektórym natomiast pomaga wąchanie olejku lawendowego. Ta metoda jest szczególnie popularna w krajach bałkańskich.

Warto ponadto przyjrzeć się dokładniej swojej diecie. Można kilka miesięcy poświęcić na poeksperymentowanie. Na kilka tygodni warto odstawić nabiał, później produkty mięsne. Wielu osobom pomogła właśnie radykalna zmiana diety na wegańską, wegetariańską, czy nawet bezglutenową. Niektórzy właśnie w ten sposób dowiedzieli się o swojej nietolerancji laktozy.

Migrena dotyka około 10 procent społeczeństwa. Choć nawet bardzo częste ataki nie powodują trwałych uszkodzeń mózgu, które mogłyby jakoś niekorzystnie wpłynąć na dalsze życie, to jest ona poważnym problemem. Osoby chore nie są w stanie zwykle normalnie funkcjonować, a najczęściej migrena nie pozwala im w ogóle na normalne, codzienne życie.

You can leave a response, or trackback from your own site.

One Response to “Naturalne sposoby walki z migreną”

  1. Bardzo dobry tekst – gratulacje dla autora !

    Poniżej pozwalam sobie zamieścić link do mojego tekstu na temat walki z migreną.
    Mam nadzieję, że będzie pomocny:

    http://pochojka.pl/migrena/

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes