Naturalne sposoby na walkę z trądzikiem

Trądzik teoretycznie nie jest ciężką chorobą. Potrafi jednak bardzo skutecznie uprzykrzyć życie. Szpecące twarz blizny i liczne zmiany zdecydowanie pogarszają samopoczucie, potrafią znacznie obniżyć poczucie własnej wartości. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Jako podstawową przyczynę trądziku podaje się zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Dzieje się tak w procesie dojrzewania, kiedy faktycznie hormony szaleją. Do takich zaburzeń dochodzi także w czasie menstruacji, ciąży, jak i po 30 roku życia, a czasem nawet później. I choć ten fakt uznaje się za najbardziej znaczący, to przyczyn trądziku jest jeszcze więcej. Zaliczamy do nich:

  • nieprawidłowa dieta, czyli to, o czym wiele osób naprawdę dość często zapomina. Jedzenie, jego skład, jakość i ilość ma ogromny wpływ na nasz wygląd i stan naszej skóry. Zbyt duże spożywanie fast-foodów, słodyczy, wysoko przetworzonych produktów może w szybkim czasie spowodować liczne wypryski skórne. Wystarczy odstawić całe to niekorzystne dla nas pożywienie, aby już po krótkim czasie dostrzec zauważalne zmiany.

  • stres, nieregularny tryb życia, życie w ciągłym napięciu, pośpiechu. Coraz więcej osób śpi niewystarczającą liczbę godzin. Nasze ciało potrzebuje przecież snu, aby zregenerować siły na następny dzień. Ciało zmęczone nigdy nie będzie pięknie wyglądać i okaże to właśnie poprzez niechciane niespodzianki.

  • pigułki antykoncepcyjne, ale także sterydy i inne leki.

Przyczyna trądziku jest tak naprawdę bardzo indywidualna i w każdym wypadku może być ona zupełnie inna. Bardzo wielorako wyglądają także jego objawy, które z kolei związane są z jego rodzajem.

Niektóre osoby posiadają łagodne stany trądzikowe. Występują w tym wypadku zaskórniki, niewielkie grudki i krostki, które, choć nierzadko bolesne, po jakimś czasie znikają. Ciężkie stany są o wiele bardziej kłopotliwe, a przede wszystkim szpecące. Po licznych guzkach, a nawet torbielikach zostają brzydkie blizny na bardzo długie lata, a czasem i na zawsze.

Najcięższą postacią trądziku jest trądzik skupiony, w którym znajdziemy wszystkie rodzaje blizn i wykwitów, nawet ropnych. Tak trądzik potrafi pozostawić ogromne blizny, wręcz bruzdy na ciele, których niezwykle ciężko będzie się pozbyć.

Warto wspomnieć także o trądziku hormonalnym, który nieco różni się od tego pospolitego. Przede wszystkim często spotyka on nie nastolatki, a dojrzałe już kobiety po 30tce. Spowodowany jest problemami w gospodarce hormonalnej. Rozróżniamy: trądzik androgenny, który związany jest z wysypem zaskórników nie tylko na twarzy, ale i na szyi i plecach oraz trądzik estrogenny występujący w postaci czerwonych grudek i związany z nadmierną produkcją estrogenu. Trądzik hormonalny leczy się o wiele trudniej niż pospolity, ponieważ jest on odporny na tradycyjne antybiotyki. W tym wypadku pomoże odpowiednio dobrane i raczej długotrwałe leczenie nastawione na uregulowanie gospodarki hormonalnej. To proces żmudny i nie zawsze zakończony sukcesem. Pocieszeniem natomiast jest fakt, że bardzo często taki trądzik znika w trakcie ciąży, aby się już więcej nie pojawić.

Dermatolodzy oferują całą gamę leków i antybiotyków, które mają pomóc w leczeniu trądziku. Pamiętajmy jednak, że każdy lek obciąża nasz organizm. Jeśli cierpimy na łagodne stany trądzikowe, warto najpierw wspomóc się bardziej naturalnymi środkami, które będą mieć o wiele lepsze działanie dla całego naszego organizmu. Ziół korzystnie wpływających na cerę jest naprawdę wiele. Należy jednak wiedzieć, że kuracja ziołami wymaga systematyczności i cierpliwości. Nie zobaczymy efektów od razu, ale raczej po wielu tygodniach, a nawet miesiącach.

Niezwykle pomocną rośliną jest powszechny i znany fiolek trójbarwny, zwany także bratkiem. Ma on silne działanie przeciwzapalne, skąd jego skuteczność w leczeniu łagodnych zmian zapalnych skóry. Stosowany codziennie zapewni nam dobre efekty. Fiołek należy pic tak jak zwykłą herbatkę. Warto pamiętać, że będzie miał dobry wpływ nie tylko na cerę, ale i na cały nasz organizm. Z fiołka możemy także przygotowywać kojące okłady na twarz.

Korzeń łopianu- to roślina o naprawdę wszechstronnym działaniu, bo pomoże oczyścić cały nasz organizm z toksyn, poprawi przemianę materii, zapobiegnie przetłuszczaniu się włosów, a także wpłynie niezwykle korzystnie na trądzik. Łopian pomaga także w poważniejszych schorzeniach, takich jak czyraki. Napar z łopianu możemy wcierać w skórę naznaczona trądzikiem, możemy go pic czy nawet dolewać do kąpieli.

Nagietek lekarski jest bardzo często spotykany w przeróżnych kosmetykach. To powszechna w Polsce roślina, która także ma wszechstronne działanie. Działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, a nawet grzybobójczo. Sposób stosowania jest taki sam jak w wyżej wymienionych ziołach.

W leczeniu trądziku możemy także stosować:

  • mniszek lekarski,

  • rdest ptasi,

  • lawendę,

  • aloes,

  • olejek z drzewa herbacianego- punktowo i ostrożnie, ponieważ taki olejek ma dość silne działanie.

Dopiero, kiedy naturalne sposoby nie przyniosą zadowalających skutków, decydujmy się na poważniejsze leki i antybiotyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.