Jak rzucić palenie i dlaczego?

Absolutnie nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że palenie papierosów szkodzi. Wiemy to wszyscy. Uczą się o tym dzieci już w szkole. Papierosy są z medycznego punktu widzenia tak szkodliwe, że praktycznie dziwne jest to, że są legalne. Pomimo zagrożenia, jakie z nich płynie, są one bardzo łatwo dostępne właściwie dla każdego. Nałogowe palenie papierosów odpowiada za bardzo wiele niebezpiecznych i zagrażających życiu chorób. To, że palenie skraca życie, wiedzą chyba wszyscy.

Przypomnijmy, za jakie choroby odpowiada palenie papierosów – a jest ich niemało:

 • nowotwory: rak płuc, przełyku, krtani, trzustki, żołądka. Ryzyko zachorowania na nowotwory zmniejsza się dopiero po 10 latach od dnia rzucenia palenia.

 • choroby serca i naczyń krwionośnych: tętniak aorty, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu,

 • choroby układu oddechowego: przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma, grypa,

 • choroby układu pokarmowego: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, guzy jelita grubego,

 • choroby układu kostnego: palenie papierosów zmniejsza gęstość kości i może powodować osteoporozę i złamania kości biodrowych,

 • choroby zębów: próchnica, paradontoza, zapalenie dziąseł,

 • choroby oczu: zapalenie spojówek, katarakta, zwyrodnienie plamki żółtej,

 • choroby układu hormonalnego: wcześniejsza menopauza, nadczynność lub niedoczynność tarczycy,

 • choroby układu rozrodczego: nowotwory szyjki macicy i jajników, zmniejszona potencja, u mężczyzn zmniejszona ruchliwość plemników,

 • choroby skóry: szybsze starzenie się skóry, utrata elastyczności, przebarwienia, niezdrowy koloryt.

Osoby nałogowo palące papierosy mają także o wiele większe ryzyko zachorowania na cukrzycę, szczególnie jeśli do tego są otyłe. W przypadku kobiet, które zaczęły palić wcześnie i regularnie, zwiększa się także ryzyko bezpłodności. Szczególnie niebezpieczne, o czym raczej powinni wszyscy wiedzieć, a jednak niektórym wciąż trzeba to przypominać, jest palenie w czasie ciąży. Powoduje to niedotlenienie dziecka, może przyczynić się do poronienia lub obumarcia płodu.

Należy pamiętać, że palenie nie dotyczy jedynie samych palaczy. Wiele się mówi także o biernym paleniu, które wcale nie jest mniej niebezpieczne. Ogólnie kultura osobista wymaga tego, aby nie truć innych dymem papierosowym. Niektórym jednak to zupełnie nie przeszkadza. Być może same nie są w stanie ocenić ryzyka, jakie się wiąże z biernym paleniem. Szczególnie niebezpieczne jest bierne palenie dla dzieci, które niestety wielu dorosłych świadomie bądź nie naraża na takie zagrożenie. Dym papierosowy wdychany przez osobę „z zewnątrz” jest niemniej niebezpieczny niż ten wdychany prosto do płuc. Co więcej, zawiera on o wiele więcej dwutlenku węgla i nikotyny. Bierne palenie może być przyczyną astmy, alergii, łzawienia i wysychania spojówek, a także zapalenia ucha środkowego.

Jest naprawdę mnóstwo bardzo negatywnych skutków palenia. Dlaczego zatem tak wiele osób mimo to pali papierosy? Z różnych powodów. Po pierwsze, jeśli ktoś już raz zaczął, trudno je przestać. Nałóg to rzecz trudna, pozbycie się go wymaga ogromnej silnej woli. Nie każdemu się to udaje. Drugi powód może się wydać wielu osobom infantylny, bezmyślny i nieco hedonistyczny: „bo tak i już”. Niekoniecznie trzeba takie postępowanie od razu negować. Zakładając, że pali osoba dorosła, sama jest odpowiedzialna za swoje życie i świadomie podejmuje decyzje, znając ich prawdopodobne konsekwencje. Kiedy przechodzimy na czerwonym świetle, nie zapinamy pasów w samochodzie, również podejmujemy ryzyko i doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Takie to uroki bycia dorosłym. Wiele osób mówi, że na coś trzeba przecież umrzeć. Zdanie dość sarkastyczne, z pogranicza czarnego humoru. Ale właściwie taka jest prawda. Kiedy zaczęlibyśmy myśleć tak dokładnie o tym, co nas otacza, ile osób niepalących umarło na nowotwory czy zawały, moglibyśmy dojść do wniosku, że nie ma się co martwić na przyszłość. Na coś umrzeć przecież trzeba. Nie mówimy tu teraz o racjonalność tychże argumentów. Pytamy, dlaczego ludzie palą. Właśnie dlatego – bo mogą i chcą. Tyle.

Rzucenie palenia jest niebywale trudne. Są co prawda osoby, którym nawet po 20 latach palenia udało się z dnia na dzień rzucić palenie. Takich osób jest jednak naprawdę niewiele. Należą im się oczywiście gratulacje. Osoba jednak, która nie ma zbyt silnej woli, powinna pomyśleć o wspomagaczach i przeróżnych sposobach na walkę z nałogiem.

Na rynku popularne stały się e-papierosy. Zawierają one niewielką ilość nikotyny. Wiele osób zamienia tradycyjne papierosy na właśnie takie. Nie oszukujmy się jednak. Albo wychodzimy z nałogu, albo szukamy zastępnika.

W aptekach natomiast znajdziemy środki w postaci tabletek, które również pomagają w rzucaniu palenia. Okazuje się, że ich skuteczność jest naprawdę spora. Warto, naprawdę warto któregoś razu oszczędzić parę złotych – a jedno opakowanie tabletek kosztuje około 60zł – i spróbować takiego rozwiązania, o ile oczywiście naprawdę chcemy to palenie rzucić. Nawet najlepsze tabletki nie pomogą, jeśli sami w głębi duszy nie chcemy rozstać się z nałogiem.

Warto także unikać sytuacji, w których najprzyjemniej było nam tego papierosa zapalić. Poranna kawa, wieczorny drink, przerwy w pracy…

A może warto podejść do problemu bardziej holistycznie? Może któregoś dnia warto wstać rano i zacząć nowe życie? Nie tylko wyrzucić z życia papierosy, ale też wszystko inne, co nam szkodzi? Niezdrowe jedzenie, alkohol, nieracjonalna dieta? Może warto włączyć do codziennych zajęć jakieś ćwiczenia? Zamienić siedzenie na kanapie na codzienny jogging? Ileż to korzyści wyniknie z takiego rozwiązania…

You can leave a response, or trackback from your own site.

One Response to “Jak rzucić palenie i dlaczego?”

 1. dennis12 pisze:

  Palenie to okropny nałóg, sam próbowałem rzucić wielokrotnie a udało mi się dopiero jakieś pół roku temu.
  Najważniejsza jest silna wola, chociaż mi pomogła strona rzucam .com
  Polecam każdemu, bo szkoda zdrowia i pieniędzy 🙂

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes