Jak dbać o włosy w okresie zimowym?

Zimą włosy narażone są na liczne uszkodzenia mechaniczne, przesuszanie. Przez to nie zawsze będą wyglądały tak, jak byśmy chcieli. Mogą być matowe, połamane, suche i niezbyt atrakcyjne. Niektórym z tych problemów można jednak zaradzić.

W zimę przede wszystkim nosimy czapki. W związku z tym skóra się przegrzewa, a gruczoły łojowe pracują o wiele intensywniej. Przez to znacznie szybciej włosy się także przetłuszczają. Aby temu zapobiec, warto nosić przewiewne czapki, z domieszką naturalnych włókien. Włosy należy także często myć, tyle, ile potrzebują, ale warto używać w tym celu naturalnych, delikatnych szamponów oraz nieobciążających odżywek. Lepiej unikać odżywek bez spłukiwania i ciężkich kosmetyków.

Przez czapki i szaliki włosy się ponadto elektryzują. To jest właściwie jeden z większych kosmetycznych problemów z włosami w okresie zimowym. Trudno wyglądać elegancko z tańczącymi wokół głowy we wszystkich strony pojedynczymi włosami. Samego elektryzowania nie da się całkowicie wyeliminować, można je jednak w miarę skutecznie ograniczyć. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • na pewno pomoże wymiana czapki i szalika na takie wykonane z naturalnych materiałów,

  • również szczotka z naturalnym włosiem będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem ta z tworzyw sztucznych,

  • warto także kupić dobrą suszarkę z jonizacją, która nie zniszczy włosów tak, jak zwykła, a do tego zapobiegnie elektryzowaniu,

  • dobrym sposobem na szybkie opanowanie elektryzujących się włosów jest przygładzenie ich lekko wilgotnymi dłońmi,

  • w sklepach można znaleźć różnego rodzaju preparaty do włosów o działaniu antystatycznym. Właśnie teraz warto ich poszukać na półkach.

Kolejnym problemem wynikającym właśnie z noszenia czapki bardzo często jest łupież. Nawet u osób, które nigdy nie miały z nim do czynienia może on wystąpić właśnie w okresie zimowym. Wynika to z nagrzewania się głowy i tworzenia się w ten sposób idealnych warunków do powstawania grzyba Pityrosporum ovale, który właśnie odpowiada za łupież. Dobrym sposobem walki będą oczywiście szampony przeciwłupieżowy. Aby włosów nie przeciążać zanadto, warto wybierać te z jak naturalniejszym składem. Dostępne są między innymi bardzo zdrowe szampony z dziegciem. Warto także zrezygnować z ciężkich środków do stylizacji włosów – pianek czy lakierów. Niezależnie od rodzaju włosów warto w okresie zimowym postawić na produkty do pielęgnacji włosów słabych i cienkich, ponieważ są one znacznie delikatniejsze od pozostałych.

Nie można także zapominać o efekcie wizualnym. Przez czapki, nawet te z naturalnych materiałów, włosy mogą być przyklapnięte i ogólnie mówiąc, mało efektowne. Przydadzą się zatem kosmetyki podnoszące je u nasady, dodające objętości. Warto również suszyć włosy chłodnym powietrzem i głową do dołu.

Zima to ponadto okres, kiedy nasza dieta staje się nieco uboższa. Niedobory witamin w pierwszej kolejności odbijają się na wyglądzie cery, paznokcie i właśnie włosów. Zimą nie mamy świeżych owoców i warzyw, które są przecież podstawowym źródłem witamin. Musimy je zatem zastąpić choćby suplementami. Warto uzupełniać niedobory, czego efekty na pewno zobaczymy na własne oczy. Włosy będą mocniejsze, będą szybciej rosły i staną się bardziej lśniące.

Włosy przed tymi wszystkimi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi możemy zabezpieczyć. W tym celu warto sięgnąć po silikony, które jednak mają tyle samo przeciwników, co i zwolenników. Dlaczego? Teraz odchodzi się już od zwykłych drogeryjnych kosmetyków na rzecz tych bardziej naturalnych. Klienci sklepów są bardziej świadomi i czytają etykiety. W kosmetykach najczęściej unika się parabenów, PEG-ów, SLS-ów i właśnie silikonów. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie silikony są takie złe, a niektóre mogą być nawet całkiem przydatne – szczególnie w okresie zimowym.

Bardzo bezpieczne będą silikony rozpuszczalne w wodzie. One nie zostaną na włosach, a ochronią je skutecznie przed niskimi (zima) i wysokimi (suszenie) temperaturami. Nie zaleca się stosowania szamponów z silikonami, a raczej różnego rodzaju serum na końcówki. Kosmetyk taki może być prawdziwym wybawieniem dla posiadaczek słabych i porowatych włosów, które niestety z zimą nie mają szans.

Silikony rozpuszczalne w wodzie to:

-Dimethicone Copolyol

-Lauryl Methicone copolyol

hydroxpropyl polysiloxane.

Nie można również zapominać o nawilżaniu włosów szczególnie w tym trudnym okresie zimowym. W tym celu należy stosować odpowiednie maseczki, które będą jednocześnie lekkie, bo przecież pamiętamy o tym, aby ich nie obciążać i silnie nawilżające. Substancje nawilżające to: spirulina, kwa hialuronowy i aloes. Warto także stosować domowe maseczki choćby na bazie miodu czy siemienia lnianego.

Zima powinna być okresem wzmożonej pielęgnacji włosów. Wysiłki na pewno zostaną wynagrodzone świetnymi efektami w postaci bujnej i lśniącej fryzury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.