Dlaczego Nutella jest wrogiem naszych dzieci

Jednym z ulubionych przysmaków dzieci w wielu krajach jest Nutella. W reklamach możemy zobaczyć sielskie, rodzinne śniadania z uśmiechniętymi dziećmi przy stole, na którym oczywiście króluje to tak popularne smarowidło. Producent mówi, że Nutella to przepyszny krem dla wszystkich dzieci i dorosłych, zdrowy i pełen wartości odżywczych. Nie mówi jednak o tym, że 1/4 słoika to szkodliwy olej palmowy, połowa to zwykły cukier, resztę natomiast stanowią dodatki takie jak mleko w proszku, kakao i wreszcie na samym końcu orzechy laskowe. Można zatem z całą pewnością stwierdzić, że rozsądny i dbający o zdrowie swojego dziecka rodzic nie pozwoli mu zajadać się tym właśnie produktem.

Olej palmowy i cukier to dwie z najpowszechniej stosowanych trucizn, którymi karmią nas producenci żywności. To produkty tanie, o długim okresie przydatności, łatwo dostępne. Dla producentów są idealne, dla konsumentów już jednak nie. Powinniśmy ich unikać. Jeśli na etykiecie jakiegokolwiek produktu zobaczymy na pierwszym miejscu cukier, a w dalszej kolejności właśnie olej palmowy (który może kryć się także pod nazwą „tłuszcz roślinny utwardzany”), to dla własnego zdrowia powinniśmy z takiego produktu zrezygnować.

Nierafinowany, a więc nieoczyszczony i naturalny olej palmowy jest produktem bardzo zdrowym. Bogaty jest w antyoksydanty, betakaroten i witaminę E. Poddany jednak obróbce termicznej traci swoje wszystkie dobroczynne właściwości i staje się zwykłym tłuszczem. Jego połowa to nasycone, szkodliwe dla nas kwasy tłuszczowe. Powodują otyłość, cukrzycę, nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Rafinowany olej palmowy podnosi także poziom „złego” cholesterolu we krwi. Posądzany jest ponadto o powodowanie niektórych nowotworów. Warto wziąć pod uwagę, że rafinowany olej palmowy nie ma absolutnie żadnego dobrego wpływu na nasze zdrowie. Jest korzystny jedynie dla producentów, którzy dzięki niemu znacznie obniżają koszty produkcji.

Niestety obecnie olej palmowy możemy znaleźć w bardzo wielu powszechnie kupowanych produktach. Spotkamy go w praktycznie wszystkich słodyczach, margarynach, mlekach w proszku, gotowych zupach czy mrożonkach. W składzie znajdziemy go pod wieloma nazwami: „oleje roślinne”, „tłuszcz roślinny”, „tłuszcz roślinny utwardzony”.

Co ciekawe, Nutella jest produktem raczej z górnej półki cenowej. Tymczasem w jej składzie znajdziemy tanie i szkodliwe składniki. Jeśli poświęcimy kilka chwil przy sklepowej półce, znajdziemy kremy czekoladowe innych producentów, znacznie tańsze, a w których zamiast oleju palmowego będzie o wiele zdrowszy olej rzepakowy.

Kolejny wspomniany składnik, który spokojnie możemy zaliczyć do spożywczych trucizn to oczywiście cukier. Nie bez powodu nazywany jest często „białą śmiercią”. Jedna łyżeczka białego cukru to około 20 kalorii. I to pustych, bo nie posiada on żadnych znaczących dla naszego zdrowia substancji odżywczych. Tymczasem jedna łyżeczka Nutelli to aż 80 kalorii, z czego połowa pochodzi z białego cukru. Wątpliwym jest zatem chwalenie się wyjadaniem tego kremu łyżkami. Warto wówczas nazwać rzeczy po imieniu. Łyżkami wyjadamy biały cukier i tani tłuszcz, czyli nic niewartą dla nas truciznę.

Lekarze i dietetycy od wielu lat głośną mówią o znaczącym wpływie spożycia cukru na otyłość i cukrzycę wśród dzieci. Cukier jest obecny praktycznie w każdym produkcie spożywczym, przynajmniej w tych powszechnie kupowanych. Warto dokładnie przyjrzeć się nawet tym produktom, o których producenci piszą „Sugar free”. Tam bowiem często jest ten składnik zamieniany na jego jeszcze gorszy odpowiednik, jakim jest syrop glukozowo-fruktozowy. Ogólnie zasada jest prosta. Jeśli bierzemy do ręki jakiś produkt, który nie jest kilogramowym opakowaniem cukru białego, a na pierwszym miejscu w jego składzie jest właśnie cukier, to ten produkt powinniśmy od razu odstawić na półkę.

Popularna Nutella jest nazywana kremem czekoladowym czy orzechowym. Poprawnie jednak powinna zwać się kremem cukrowo-tłuszczowym i to byłaby najbardziej odpowiednia nazwa dla tego produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.