Czy można zastąpić leki ziołami?

Leczenie ziołami, fitoterapia mają wielu zwolenników, ale również i przeciwników. Do tej drugiej grupy na pewno możemy zaliczyć osoby, które wierzą jedynie w moc leków, farmakologii i tych tradycyjnych sposobów leczenia. Wiele osób bowiem uważa, że tylko leki przepisane przez lekarza mogą wyleczyć wszelkie dolegliwości, a na pewno nie rumianek czy dziurawiec.

Spór pomiędzy zwolennikami naturalnych metod leczenia a ich przeciwnikami jest dość zażarty i raczej nie skończy się żadnym kompromisem. Trudno w tym wypadku obrać jakąś stronę. Obie bowiem grupy uważają, że posiadły jedyną właściwą i prawdziwą wiedzę. Żadna z tych grup nie przyjmuje do wiadomości, że mogłaby się pomylić. Wszyscy uważają siebie za mędrców, a tymczasem zarówno jedni, jak i drudzy są po prostu fanatykami, a do tego ignorantami. Wszyscy wiemy przecież, że mądry człowiek to człowiek pokorny, otwarty na nową wiedzę i będący w stanie się przyznać, że może się pomylić. Mądrość jest tym większa, im bardziej jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia. Trudno zatem nazwać mądrym człowieka, który uważa, że wszystkie dolegliwości można leczyć naparem z czystka, lub studenta 1. roku medycyny, który twierdzi, że tylko on posiadł wiedzę na temat leczenia.

Medycyna naturalna ma wiele zalet, których nie sposób jej odmówić. Stosowana była od wieków, badana i sprawdzana. Nie używa się tutaj produktów chemicznych, wytworzonych w laboratorium. To taki powrót do natury, do tradycyjnych, prostych środków. Zioła pomagają w wielu dolegliwościach, niektóre nawet pomagają w leczeniu co poniektórych, jak np. połonicznik w kamicy nerkowej. Są także względnie bezpieczną bezpieczną metodą. Jeśli stosowane będą z głową i z umiarem, to na pewno nie zaszkodzą.

Medycyna naturalna nie jest jednak zupełnie pozbawiona wad. Niejako można do nich zaliczyć coś, co jest także i zaletą, a zatem dużą dostępność. Dobrym przykładem może być tu dziurawiec lub piołun. To rośliny bardzo charakterystyczne i łatwo można je znaleźć w bardzo rożnych miejscach. Osoba chcąca poprawić swoje trawienie zerwie parę gałązek piołunu, wysuszy, zapozna się oczywiście ze wszelkimi przeciwwskazaniami i ostrożnie zacznie je stosować. Nieostrożna natomiast osoba nazbiera tego piołunu, wysuszy, zaleje wódką i będzie stosować codziennie uważając, że przecież ziół nie można przedawkować. A niestety można, a piołun powoduje bardzo przykre skutki uboczne.

Zioła nie powinny być zatem zbierane i stosowane przez osoby niemające odpowiedniej wiedzy. Jeśli mamy wątpliwości, czy znaleziona roślina jest tą, której szukamy, to albo zapytajmy osobę z naprawdę porządną wiedzą, albo zrezygnujmy z tej rośliny w ogóle. Wbrew pozorom z ziołami należy postępować tak jak z normalnymi lekami. Trzeba sprawdzić dawkowanie i skutki uboczne, jeśli zależy nam na naszym zdrowiu.

Błędem ponadto wielu zwolenników medycyny naturalnej jest całkowite odstawienie współczesnych metod leczenia. Niektórzy uważają, że zioła całkowicie wystarczą we wszystkich, absolutnie wszystkich obecnych dolegliwościach. Takie „kwiatki” można spotkać na niektórych forach internetowych gdzie nie jeden raz widziałam post w stylu „Mam raka piersi. Czy czystek mi pomoże?”. I o dziwo, były odpowiedzi, że owszem, pomoże! Jak to nazwać inaczej niż ignorancją?

Kolejna niemniej ważna sprawa, to autorytety. W medycynie współczesnej jest łatwo. Autorytetem będzie wykształcony lekarz po bardzo dobrej uczelni, z długoletnim doświadczeniem. Takiej osobie możemy zaufać. W ziołach natomiast może być różnie. Raczej unikajmy mędrców, którzy swoja wiedzę zdobyli na stronach internetowych. Tu każdy praktycznie może podać się za znawcę, a to akurat ciężko jest w tym wypadku zweryfikować. Bo co innego dyplom, a co innego po prostu wiedza.

Nie można zastępować ziół lekami i odwrotnie. Idealnie byłoby łączyć w swoim życiu te dwie dziedziny, po to, aby z każdej wyciągnąć, jak najwięcej korzyści. Mamy mnóstwo ziół pomagających w przeziębieniach, infekcjach dróg oddechowych, trądziku, problemach z przemianą materii, nadwagą, problemach z drogami moczowymi itd. Na takie dolegliwości spokojnie możemy stosować przydatne zioła, jeśli mamy wiedzę na ich temat. Jeśli jednak leczone lipą przeziębienie trwa tygodniami, to nie ma co się zastanawiać i wybrać się do lekarza. Tam, gdzie jest to bezpieczne, warto tabletki zastąpić ziołami. Nie próbujmy jednak na własną rękę leczyć poważnych chorób. Tylko lekarz zrobi nam USG piersi i tylko od niego dowiemy się, że mamy w niej podejrzanego guza. Żadne zioła nie zastąpią poważnego, profesjonalnego zabiegu. Lipa nie wyleczy zapalenia płuc, a czystek wrzodów żołądka. I tu sprawdza się bowiem zasada, że we wszystkim trzeba mieć umiar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.