Czas na wiosenne oczyszczanie!

Powoli, bardzo małymi kroczkami zbliża się wiosna. Jest to tradycyjnie czas wielkich porządków, sprzątania w naszych domach, wietrzenia, odkurzania. Natura budzi się po zimie. Dobrze by było, gdybyśmy obudzili się i my. Warto wykorzystać ten czas również na gruntowne porządki w naszym organizmie.

Wiele osób zimą uskarża się na dodatkowe kilogramy. Tycie często wynika ze zmniejszonej dawki ruchu, a także większej ilości spożywanych, ciężkostrawnych potraw. Dopiero wiosną rzucamy się na nowalijki, na soczyste, pachnące, pierwsze warzywa, których po zimowym marazmie tak nam brakuje. Zanim jednak przyjdzie pełna wiosna, pomyślmy o oczyszczeniu organizmu.

Na skutek nieprawidłowej, albo po prostu zbyt ciężkiej i tłustej- takiej typowo polskiej- diety w naszym organizmie gromadzi się wiele szkodliwych substancji i toksyn, które wpływają negatywnie na nasze funkcjonowanie. Zanieczyszczenie objawia się w różnorodny sposób. Może to być zmniejszona odporność, zmęczenie, problemy ze snem, drażliwość, bóle głowy, bóle mięśni, gardła, apatia. Często te objawy zrzucane są na karb przesilenia zimowego. W zdecydowanej mierze jednak winę ponoszą za to toksyny.

Oczyszczanie jest bardzo proste. Na jakiś czas- najlepiej byłoby oczywiście na całe życie- powinniśmy zmienić swoje nawyki. Odstawmy zatem wszystkie ciężkostrawne, tłuste, smażone potrawy. Zastąpmy je lekkostrawnymi, gotowanymi lub pieczonymi daniami. Zrezygnujmy z alkoholu i wszelkich używek, w tym z mocnej kawy. Zamiast tego postawmy na zdrowe herbaty ziołowe i oczywiście niegazowaną wodę mineralną. Odstawmy także lub znacznie ograniczmy sól i cukier. Do przyprawiania potraw znacznie lepsze będą naturalne zioła. Zrezygnujmy także z przetworzonej żywności pełnej konserwantów, które tak naprawdę wywołują jedynie szkody. Kilka tygodni takiego oczyszczania powinno przynieść zadowalające efekty.

Dla osób bardziej odważnych i zdecydowanych dobrym rozwiązaniem na wiosenne oczyszczanie będzie dieta owocowo-warzywna. Jest to rozwiązanie dość radykalne, ale dające niezwykle pozytywne efekty. Osoby na takiej diecie na okres minimum dwóch tygodni spożywają jedynie warzywa i owoce. Niektórzy nawet decydują się na dietę witariańską, czyli opartą na surowiźnie.

Niesłychanie pomocne w oczyszczaniu będą także niektóre zioła. Na pierwszy plan wysuwa się tu nasz rodzimy mniszek lekarski, którego naprawdę trudno przecenić. To tak powszechne w naszym kraju ziele, które rośnie na wszelkich łąkach wykazuje silne działanie oczyszczające. Usuwa z naszego organizmu wszystkie toksyny. Działa moczopędnie, dlatego częste wizyty w toalecie nie powinny dziwić.

Źródło: www.conservationwatcher.com

Źródło: www.conservationwatcher.com

Równie skuteczny co mniszek jest fiołek trójbarwny, czyli tak lubiany i znany przez Polaków bratek. Również on usunie wszystkie toksyny, a przy tym ma zbawienny wpływ na naszą cerę. Co więcej, fiołek jest stosowany także przy wszelkich chorobach dróg oddechowych.

images

W oczyszczaniu pomoże także łopian większy. Jest może mniej popularny niż mniszek czy bratek, ale jego działania nie można nie wspomnieć. Jego zastosowanie jest nawet większe niż wyżej opisanych dwóch ziół. Łopian jest polecany cukrzykom, ponieważ obniża poziom cukru we krwi. Ponadto pomaga w oczyszczeniu krwi i pozbyciu się kamieni nerkowych oraz żółciowych.

Villtakjas_2008

W ziołach, nawet tych najbardziej skutecznych, bardzo ważna jest systematyczność. Nie pomoże wypicie kubka naparu raz na tydzień. Taki kubek, a nawet i dwa należy pić codziennie przez przynajmniej 2-3 miesiące.

Czego możemy się spodziewać w trakcie takiego oczyszczania? Na pewno częstych wizyt w toalecie. Nie martwmy się tym. Jest to jak najbardziej pozytywne zjawisko, które świadczy o skuteczności naszej kuracji oczyszczającej. Może dojść do rozwolnienia i zwiększonej potliwości. Nasz pot może mieć początkowo nieciekawy dość zapach. Pamiętajmy jednak, że wraz z potem wydzielamy wszystkie szkodliwe substancje, które w naszym organizmie sobie zimowały. Mogą się także pojawić wypryski skórne, bóle głowy. Po zakończeniu kuracji warto natomiast bardziej zwracać uwagę na to, co jemy. Dużą stratą byłoby powrócenie do dawnych, raczej złych nawyków.

A co nam da oczyszczanie? Oczywiście zmiany zewnętrzne: piękniejszą cerę i włosy, płaski brzuch i promienną skórę. Na pewno schudniemy kilka kilogramów, lecz nie to jest założeniem kuracji oczyszczającej (!). Zdecydowanie poprawi się nasze samopoczucie. Będzie nam się łatwiej spało i wstawało. Będziemy mieć więcej energii, zwiększy się zdolność koncentracji. Znikną różnorodne bóle głowy czy mięśni. Pozytywne skutki oczyszczania można wymieniać w nieskończoność.

Wiosenny „detoks” na pewno przyniesie bardzo korzystne efekty, za które nasz organizm nam kiedyś podziękuje. Dla niektórych być może taka kuracja będzie dobrym wstępem do zmiany swoich nawyków żywieniowych już na całe życie.

 

Źródło: www.truthinsideofyou.org

Źródło: www.truthinsideofyou.org

 

 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes