Bóle głowy – rodzaje i przyczyny

Ból głowy to częsta przypadłość, która dotyczy praktycznie wszystkich. Mało kto choć raz nie doznał mniej lub bardziej dokuczliwego bólu głowy. Powstaje on z bardzo wielu przyczyn. U niektórych jest to stres, u innych głód, jeszcze u innych spaliny samochodowe. Okazuje się jednak, że tylko w niektórych wyjątkach ból głowy może świadczyć o jakiejś poważnej choroby. Nie trzeba zatem panikować, nawet jeśli bóle głowy pojawiają się stosunkowo często.

Wyróżniamy dwa rodzaje bólu głowy: pierwotny i wtórny. Pierwotny to taki, który nie jest spowodowany przez żadną chorobę. Tu zaliczamy napięciowy ból głowy, migreny, czy klasterowy ból głowy. Wtórny ból głowy natomiast to taki, kiedy dolegliwości są związane z jakimś schorzeniem czy urazem. Tu z kolei zaliczamy: bóle w nadciśnieniu tętniczym, w okresie menopauzy, pourazowe, pochodzenia toksycznego oraz wiele innych.

Najczęściej spotykanym jest napięciowy ból głowy. Mówi się, że dotyczy on nawet 90% populacji. Nazywa się go także samoistnym bólem głowy, ponieważ sam w sobie jest schorzeniem, a nie jest wynikiem żadnych innych chorób czy przypadłości. Przyczyn takiego bólu jest naprawdę wiele i w każdym przypadku wyglądają one zupełnie inaczej. To kwestia bardzo indywidualna, co u każdego z osobna wywołuje ból głowy. W przeważającej części jednak można się dowiedzieć, że jest to stres. Bardzo współczesne i znane na co dzień ludziom XXI wieku czynniki i zachowania, a zatem przemęczenie, niewyspanie się, przepracowanie, nadmiar emocji i tych pozytywnych, i tych negatywnych – to najczęstsze przyczyny napięciowego bólu głowy. Aby się przed nim uchronić, trzeba zatem pozbyć się tych właśnie czynników, co w dużej mierze nie będzie łatwe, ponieważ zwykle ściśle łączą się one z codziennym trybem życia. U niektórych osób ból głowy jest z kolei spowodowany przez zmiany atmosferyczne, spadek lub nagły wzrost ciśnienia atmosferycznego, deszcze, u innych hałas, zanieczyszczone powietrze w miastach, spaliny samochodowe. Za napięciowe bóle głowy bardzo często jest także odpowiedzialne jedzenie. Takie produkty jak żółte sery, czekolada, cytrusy, oczywiście alkohol, świeże wypieki drożdżowe w dużej mierze mogą powodować nawet bardzo silny ból głowy. Wiele osób odczuwa takie objawy po wizytach w popularnych barach z chińskim jedzeniem. Spowodowane jest to głównie glutaminianem sodu, który właśnie tam zwykle jest dodawany do wszystkich potraw. Znajdziemy go również w wielu innych produktach, ponieważ to tani i często stosowany konserwant. Jego akurat warto unikać nie tylko ze względu na możliwe bóle głowy, ale ogólnie z powodów zdrowotnych.

Napięciowy ból głowy nie jest zbyt intensywny, nie utrudnia jakoś normalnego funkcjonowania, nie jest jednak przyjemny. Zwykle odczuwany jest na skroniach, często w okolicach karku. Przez wiele osób opisywany jest jako ból tępy.

Najprostszą metodą na taki ból będzie zażycie tabletki przeciwbólowej dostępnej w aptece bez recepty. Najpopularniejsze składniki, czyli paracetamol, ibupofren czy kwas acetylosalicylowy określane są jako bardzo skuteczne. Warto jednak pamiętać, że nie pozostają one bez wpływu na nasz organizm, a na pewno na wątrobę. Jeśli zbyt często będziemy takie tabletki zażywać, możemy cierpieć na kolejną przypadłość, jaką jest polekowy ból głowy. Warto zatem poszukać innych środków, równie skutecznych, a nie wywołujących żadnych skutków ubocznych.

Do takich sposobów na pewno należy akupunktura, która chwali bardzo wiele osób. Nawet ci, którzy przez długie lata zmagali się z potwornymi migrenami, które są znacznie bardziej dokuczliwe niż napięciowy ból głowy, odczuli wyraźna poprawę po kilku zabiegach.

Warto także spróbować metod łagodzących napięcie, relaksujących, takich jak joga czy medytacje. Pozwolą one się wyciszyć i wypocząć, uspokoją, obniżą ciśnienie i znacznie zmniejszą częstotliwość występowania napięciowego bólu głowy.

Ponadto, jeśli mamy pewność co do przyczyny takich dolegliwości, należy w miarę możliwości pozbyć się jej. To najprostsza metoda, choć być może nie zawsze możliwa.

O wiele trudniejsze są usunięcia i złagodzenia są bóle migrenowe, a jeszcze większym problemem jest klasterowy ból głowy. Sam z siebie nie jest groźny i nie świadczy o poważnej chorobie. Podobnie jak migrena, po prostu niektórym osobom się zdarza. Chorzy opisują ten ból jak ściskanie czaszki, niezwykle intensywne. Klasterowy ból głowy potrafi na wiele godzin, a nawet dni zupełnie wyłączyć z życia codziennego. Uniemożliwia normalne funkcjonowanie i nie pozwala na normalne wykonywanie zwyczajnych czynności. Pojawia się nagle, może trwać przez kilka minut i powtarzać się co chwila przez wiele godzin. Ból ten jest tak silny, że osoby nim dotknięte podejmują często bardzo absurdalne decyzje. Niektórzy walą głową w ścianę. Zanotowano także próby samobójcze. To najlepiej świadczy o tym, jak silny jest klasterowy ból głowy.

Najczęściej spotykany, napięciowy ból głowy jest na szczęście łatwy do wyeliminowania. Czy to farmaceutyki, czy też techniki relaksacyjne – na pewno te metody pomogą. W przypadku jednak, kiedy taki ból pojawiałby się codziennie przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.